Autumn Naan Pizzas

Recipe from Jamie Vespa MS, RD · original post · full recipe on dishingouthealth.com

Autumn Naan Pizzas with caramelized shallots, pumpkin puree, ground sausage, crispy sage, and fontina cheese. These easy fall pizzas abound with seasonal flavors and come together in just 30 minutes.

Serves 4 30 min 22g proteinKid-friendly
porkbake
More from @dishingouthealth

Ingredients

  • extra-virgin olive oil — 2 tbsp; divided40 ml
  • shallots — thinly sliced120 g
  • ground pork sausage225 g
  • naan breads4 ea
  • canned pumpkin puree245 g
  • dried oregano — ½ tsp0.5 g
  • fontina cheese — grated125 g
  • whole-milk ricotta165 g
  • fresh sage leaves3 tbsp
  • hot honey — 1 tbsp; to drizzle28 g

Method

  1. Preheat oven to 425°F (220°C). Heat 1 Tbsp. olive oil in a skillet over medium heat. Add shallots and cook until softened, about 4 to 5 minutes. Crumble sausage into pan and cook until browned, about 6 to 7 minutes.
  2. Arrange naan breads on a large rimmed baking sheet. Spoon pumpkin puree evenly over each bread, and sprinkle with a little dried oregano. Sprinkle Fontina cheese evenly over each bread, followed by sausage and shallot mixture. Spoon small dollops of ricotta cheese overtop.
  3. Place sage leaves in a small bowl and drizzle with remaining 1 Tbsp. olive oil, rubbing oil into leaves. Scatter sage leaves over each naan pizza. Transfer pan to the oven and bake for ~15 minutes, until pizzas are golden and crisp. Drizzle each pizza with hot honey, and garnish with cracked black pepper.

Cooking for a different diet?

Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.

  • Vegetarian

    • 225 g Vegetarian sausages instead of ground pork sausage

    Remove the skins and crumble the vegetarian sausages into the shallots; they brown in about 4 to 5 minutes rather than 6 to 7.

Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.

Watch it on Instagram

What it costs, and where to buy it

Each item at whichever of your shops sells it cheapest.

Shops to compare

List price at each shop

  • Missing items

    These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.

  • Aldi UKBest choice

    you pay £12.42 · 61% spare

    £4.83

    missing 3 items

  • Sainsbury's

    you pay £11.04 · 55% spare

    £5.01

    missing 3 items · £0.18 more

  • Morrisons

    you pay £10.77 · 73% spare

    £2.93

    missing 5 items

  • Asda

    you pay £8.23 · 64% spare

    £2.97

    missing 6 items

  • Tesco

    you pay £7.08 · 58% spare

    £3.00

    missing 7 items

£1.21a serve

from £1.21 a serve at Aldi UK · 7 of 10 ingredients priced

About £4.83 of ingredients used for 4 serves.

£14.67 across 4 shops · all 10 items priced

Aldi UKBest choice

£4.83

missing 3 items

you'll pay £12.42 · 61% of it spare

Sainsbury's

£5.01

missing 3 items · £0.18 more

you'll pay £11.04 · 55% of it spare

Morrisons

£2.93

missing 5 items

you'll pay £10.77 · 73% of it spare

Asda

£2.97

missing 6 items

you'll pay £8.23 · 64% of it spare

Tesco

£3.00

missing 7 items

you'll pay £7.08 · 58% of it spare

Buy at Aldi UK£5.14

shallots

£2.48/1kg

need 120 gNature's Pick British Shallots 400g 0.4kg£0.99closest match

Aldi UKAldi UK£2.48/1kg£0.99·Sainsbury'sSainsbury's£2.90/1kg£1.16·TescoTescoN/A·AsdaAsdaN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

naan breads

£0.35/1 ea

need 4 items2 × Bilash Plain Naan Breads 1 each£0.69

Aldi UKAldi UK£0.35/1 ea£0.69·TescoTescoN/A·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·AsdaAsdaN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

canned pumpkin puree

£0.59

need 245 gCucina Standardclosest match 1 pack assumed, quantity unknown (size unknown)

Aldi UKAldi UK£0.59·TescoTesco£2.95/1kg£0.59·Sainsbury'sSainsbury's£2.95/1kg£0.59·MorrisonsMorrisons£0.59·AsdaAsda£3.50/1kg£0.70·OcadoOcadoN/A

whole-milk ricotta

£5.63/1kg

need 165 gCucina Spinach & Ricotta Tortelloni 0.3kg£1.69

Aldi UKAldi UK£5.63/1kg£1.69·TescoTescoN/A·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·AsdaAsdaN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

Buy at Sainsbury's£2.20

dried oregano

£79.16/1kg

need 0.5 gSainsbury's Oregano 12g£0.95real special

Sainsbury'sSainsbury's£79.16/1kg£0.95·MorrisonsMorrisons£1.09·Aldi UKAldi UKN/A·TescoTescoN/A·AsdaAsdaN/A·OcadoOcadoN/A

fresh sage leaves

£10.00/1kg

need 3 tbspStandard£1.25

Sainsbury'sSainsbury's£10.00/1kg£1.25·Aldi UKAldi UKN/A·TescoTescoN/A·AsdaAsdaN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

Buy at Asda£3.83

ground pork sausage

£2.68/1kg

need 225 gRichmond Standard£1.10closest matchreal special

AsdaAsda£2.68/1kg£1.10·Aldi UKAldi UK£3.15/1kg£1.29·Sainsbury'sSainsbury's£3.66/1kg£1.50·TescoTescoN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

Buy at Morrisons£3.50

hot honey

£3.50

need 28 gHilltop Hot Honey 340g

MorrisonsMorrisons£3.50·Aldi UKAldi UKN/A·TescoTescoN/A·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·AsdaAsdaN/A·OcadoOcadoN/A