
Apple Muffins
Recipe from John Kanell · original post · full recipe on preppykitchen.com
Apple and cinnamon muffins packed with diced apple and crowned with a crunchy brown sugar streusel.
Ingredients
- all-purpose flour — divided300 g
- light brown sugar — divided165 g
- granulated sugar — divided150 g
- ground cinnamon — 2 tsp; divided5 g
- unsalted butter — divided156 g
- baking powder — 1 ¼ tsp5.6 g
- salt — ½ tsp3 g
- large eggs2 ea
- vanilla extract — 1 tsp5 ml
- whole milk60 ml
- apples — peeled, cored and diced220 g
Method
- Preheat the oven to 400°F (200°C). Grease a 12-cup muffin tin with baking spray or line with cupcake papers.
- For the topping: in a medium bowl, stir together 55 g of the brown sugar, 60 g of the flour, 50 g of the granulated sugar and 1/2 tsp of the cinnamon. Melt 43 g of the butter and stir it in with a fork until the mixture is combined but still clumpy. Set aside.
- For the muffins: in a medium mixing bowl, whisk together the remaining 240 g flour, the baking powder, the remaining 1 1/2 tsp cinnamon and the salt.
- In another medium bowl, toss the diced apples with 2 tablespoons of the flour mixture until well coated.
- In a large mixing bowl, beat the remaining 113 g softened butter with the remaining 110 g brown sugar and 100 g granulated sugar on medium speed until creamy, about 2 minutes. Add the eggs one at a time, beating until well combined. Scrape down the bowl and beat in the vanilla.
- With the mixer on low speed, add a third of the flour mixture, followed by half of the milk. Continue alternating between the flour and milk, mixing just until combined. Fold in the apples. Divide the batter among the muffin cups, about 1/3 cup per muffin (they will be mostly full). Sprinkle the topping evenly over the batter, about 2 to 3 tablespoons per muffin.
- Bake for 10 minutes.
- Reduce the oven temperature to 350°F (175°C) and bake for 12 to 15 minutes more, or until a toothpick inserted into the center comes out with a few moist crumbs. Cool for 10 minutes in the pan, then move to a wire rack. Store in an airtight container at room temperature for up to 3 days.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegan
- 156 g Vegan butter instead of unsalted butter
- 14 g Ground flaxseed instead of large eggs
- 60 ml Oat milk instead of whole milk
Mix the flaxseed with 90 ml water and rest 5 minutes, then beat it in where the eggs go; bake as written.
Dairy-free
- 156 g Dairy-free butter instead of unsalted butter
- 60 ml Oat milk instead of whole milk
Use the dairy-free butter softened for creaming and melted for the streusel, as written; baking times stay the same.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKyou pay £8.46 · 67% spare
£2.76
missing 2 items
Sainsbury'sBest choiceyou pay £10.75 · 65% spare
£3.73
missing 3 items
Tescoyou pay £9.34 · 68% spare
£2.98
missing 4 items
Asdayou pay £10.77 · 67% spare
£3.57
missing 4 items
Morrisonsyou pay £10.18 · 79% spare
£2.15
missing 6 items
£0.23a serve
from £0.23 a serve at Aldi UK · 9 of 11 ingredients priced
About £2.76 of ingredients used for 12 serves.
£14.07 across 4 shops · all 11 items priced · £2.80 more for bigger packs, 75% spare for later
£2.76
missing 2 items
you'll pay £8.46 · 67% of it spare
£3.73
missing 3 items
you'll pay £10.75 · 65% of it spare
£2.98
missing 4 items
you'll pay £9.34 · 68% of it spare
£3.57
missing 4 items
you'll pay £10.77 · 67% of it spare
£2.15
missing 6 items
you'll pay £10.18 · 79% of it spare
Buy at
Aldi UK£6.62
all-purpose flour
£0.47/1kg
need 300 gThe Pantry Plain Flour 1.5kg£0.70closest match
Aldi UK£0.47/1kg£0.70·
Sainsbury's£0.90/1kg£0.45·
Morrisons£0.53·
Tesco£0.53/1kg£0.80·
AsdaN/A·
OcadoN/A
granulated sugar
£1.09/1kg
need 150 gThe Pantry Granulated Sugar 1kg£1.09closest match
Aldi UK£1.09/1kg£1.09·
Sainsbury's£1.50/1kg£0.75·
Asda£1.78/1kg£0.89·
Tesco£2.00/1kg£1.00·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
ground cinnamon
£0.22/10g
need 5 gReady, Set…cook! Ground Cinnamon 40g£0.89closest match
Aldi UK£0.22/10g£0.89·
Sainsbury's£25.00/1kg£0.95·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
unsalted butter
£7.40/1kg
need 156 gCowbelle British Unsalted Butter 0.25kg£1.85
Aldi UK£7.40/1kg£1.85·
Sainsbury's£7.50/1kg£1.50·
Asda£8.25/1kg£1.65·
Tesco£7.40/1kg£1.85·
Morrisons£1.85·
OcadoN/A
baking powder
£3.25/1kg
need 5.6 gThe Pantry Baking Powder 0.2kg£0.65
Aldi UK£3.25/1kg£0.65·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
salt
£0.01/10g
need 3 gReady, Set…cook! British Table Salt 750g£0.65closest match
Aldi UK£0.01/10g£0.65·
Asda£4.00/1kg£0.80·
Tesco£19.13/1kg£2.20·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
vanilla extract
£2.08/100ml
need 5 mlThe Pantry Madagascan Vanilla Extract 38ml£0.79
Aldi UK£2.08/100ml£0.79·
Morrisons£4.45·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Morrisons£3.35

whole milk
£1.35
need 60 mlMorrisons Lactose Free Whole Milk 1Lclosest match
Morrisons£1.35·
Aldi UK£1.50/1L£0.85·
Tesco£1.50/1L£0.85·
Sainsbury's£1.50/1L£0.85·
Asda£1.50/1L£0.85·
OcadoN/A

apples
£2.00
need 220 gMorrisons Apples 1.2kg Pack
Morrisons£2.00·
Tesco£2.55/1kg£0.64·
Aldi UK£0.17/1 ea£0.99·
Sainsbury's£2.10/1kg£2.10·
Asda£2.48/1kg£2.48·
OcadoN/A
Buy at
Asda£2.00
light brown sugar
£4.00/1kg
need 165 gAsda g£2.00
Asda£4.00/1kg£2.00·
Tesco£4.00/1kg£2.00·
Sainsbury's£4.10/1kg£2.05·
Aldi UKN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Sainsbury's£2.10

large eggs
£0.35/1 ea
need 2 itemsSainsbury's Standard£2.10closest match
Sainsbury's£0.35/1 ea£2.10·
Aldi UK£0.28/1 ea£1.69·
Asda£0.35/1 ea£2.10·
Tesco£0.48/1 ea£2.90·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A