Apple Cinnamon Oatmeal Cups

Recipe from Yumna | Feel Good Foodie · original post · full recipe on feelgoodfoodie.net

A cross between baked oatmeal and muffins, made with simple vegan ingredients for an easy grab-and-go breakfast.

Serves 12 45 minKid-friendly
vegandairy-freebake
More from @feelgoodfoodie

Ingredients

  • rolled oats270 g
  • ground cinnamon — 2 tsp5 g
  • baking powder — 1 tsp4.5 g
  • salt — ¼ tsp1.5 g
  • almond milk360 ml
  • unsweetened applesauce250 g
  • maple syrup60 ml
  • apple — finely chopped125 g
  • pecans — chopped, optional55 g

Method

  1. Preheat the oven to 350°F (180°C). Spray a 12-cup muffin pan with nonstick spray.
  2. In a large bowl, whisk together the oats, cinnamon, baking powder and salt. Add the milk, applesauce and maple syrup and stir until well combined.
  3. Fold in the chopped apple and pecans. Transfer the oatmeal mixture into the prepared muffin cups, filling them all the way to the top. The batter will seem a little wet, which is normal.
  4. Bake for 30–35 minutes, until the edges are lightly browned and the tops are set.
  5. Allow to cool completely in the muffin tin before serving.

Cooking for a different diet?

Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.

  • Gluten-free

    • 270 g Gluten-free rolled oats instead of rolled oats

    No change to the method or baking time.

Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.

Watch it on Instagram

What it costs, and where to buy it

Each item at whichever of your shops sells it cheapest.

Shops to compare

List price at each shop

  • Missing items

    These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.

  • Aldi UK

    you pay £9.76 · 72% spare

    £2.77

    missing 3 items

  • Sainsbury's

    you pay £7.80 · 42% spare

    £4.52

    missing 5 items

  • Asda

    you pay £3.28 · 90% spare

    £0.32

    missing 7 items

  • Tesco

    you pay £2.65 · 86% spare

    £0.38

    missing 7 items

  • Morrisons

    you pay £3.45 · 79% spare

    £0.73

    missing 7 items

£0.23a serve

from £0.23 a serve at Aldi UK · 6 of 9 ingredients priced

About £2.77 of ingredients used for 12 serves.

£13.47 across 3 shops · 8 of 9 items priced · £1.64 more for bigger packs, 77% spare for later

Aldi UK

£2.77

missing 3 items

you'll pay £9.76 · 72% of it spare

Sainsbury's

£4.52

missing 5 items

you'll pay £7.80 · 42% of it spare

Asda

£0.32

missing 7 items

you'll pay £3.28 · 90% of it spare

Tesco

£0.38

missing 7 items

you'll pay £2.65 · 86% of it spare

Morrisons

£0.73

missing 7 items

you'll pay £3.45 · 79% of it spare

Buy at Aldi UK£9.17

ground cinnamon

£0.22/10g

need 5 gReady, Set…cook! Ground Cinnamon 40g£0.89closest match

Aldi UKAldi UK£0.22/10g£0.89·Sainsbury'sSainsbury's£25.00/1kg£0.95·TescoTescoN/A·AsdaAsdaN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

baking powder

£3.25/1kg

need 4.5 gThe Pantry Baking Powder 0.2kg£0.65

Aldi UKAldi UK£3.25/1kg£0.65·TescoTescoN/A·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·AsdaAsdaN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

salt

£0.01/10g

need 1.5 gReady, Set…cook! British Table Salt 750g£0.65closest match

Aldi UKAldi UK£0.01/10g£0.65·AsdaAsda£4.00/1kg£0.80·TescoTesco£19.13/1kg£2.20·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

maple syrup

£1.60/100ml

need 60 mlSpecially Selected Maple Syrup 250ml£3.99

Aldi UKAldi UK£1.60/100ml£3.99·Sainsbury'sSainsbury's£15.60/1kg£3.90·TescoTescoN/A·AsdaAsdaN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

pecans

£19.93/1kg

need 55 gThe Foodie Market Pecans 0.15kg£2.99

Aldi UKAldi UK£19.93/1kg£2.99·TescoTescoN/A·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·AsdaAsdaN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

Buy at Morrisons£3.45

almond milk

£1.45

need 360 mlMorrisons Sweetened Almond Milk 1L

MorrisonsMorrisons£1.45·Aldi UKAldi UKN/A·TescoTescoN/A·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·AsdaAsdaN/A·OcadoOcadoN/A

Buy at Sainsbury's£0.85

rolled oats

£0.85/1kg

need 270 gStamford Street Co. Standard£0.85

Sainsbury'sSainsbury's£0.85/1kg£0.85·Aldi UKAldi UKN/A·TescoTescoN/A·AsdaAsdaN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

Not priced

  • unsweetened applesauce · 250 g