
Apple Cinnamon Bread
Recipe from Pinch of Nom · original post · full recipe on pinchofnom.com
Apple Cinnamon Bread is a cosy autumnal bake with warming cinnamon and sweet apple, lovely with a morning cuppa or as a handy snack.
Ingredients
- reduced-fat spread100 g
- granulated sweetener100 g
- medium eggs2 ea
- vanilla essence — 1 tsp5 ml
- self-raising flour200 g
- ground cinnamon — 2 tsp5 g
- baking powder — 1 tsp4.5 g
- skimmed milk100 ml
- cooking apple — peeled and diced1 ea
- caster sugar — 1 tsp4.3 g
Method
- Preheat the oven to 170ºC and grease and line the loaf tin with non-stick baking paper.
- Add the reduced-fat spread and sweetener to a large mixing bowl. Mix with an electric whisk for 1-2 minutes, until smooth and creamy.
- Add the eggs and vanilla and whisk again. The mixture will look wet and curdled, but don't worry — this is normal.
- Add the flour, cinnamon, and baking powder, and whisk until combined. Pour in the milk and whisk for 2 minutes, until the mixture is thick and smooth.
- Peel and dice the apple into 1/2 cm dice. Add the apple to a bowl with the caster sugar and mix to coat.
- Pour half the cake mixture into the bottom of the loaf tin and spread out flat. Top with the apple, spreading out evenly. Pour the rest of the cake batter on top, roughly smoothing out the top.
- Pop into the oven for 45 minutes to 1 hour. Check the loaf after 45 minutes by inserting a skewer into the centre — it should come out clean. If it needs a little longer, continue cooking and loosely cover the top with foil to prevent it from becoming too brown.
- Remove from the oven and leave to cool in the tin. Transfer to a wire wrack and leave to cool completely before slicing, then serve.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegan
- 100 g Dairy-free spread instead of reduced-fat spread
- 120 g Unsweetened apple sauce instead of medium eggs
- 100 ml Oat milk instead of skimmed milk
The loaf is denser without eggs and may need 5 to 10 minutes longer; check with a skewer from 50 minutes.
Dairy-free
- 100 g Dairy-free spread instead of reduced-fat spread
- 100 ml Oat milk instead of skimmed milk
Nothing changes in the mixing or baking time.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Sainsbury'syou pay £10.80 · 54% spare
£4.93
missing 2 items
Aldi UKBest choiceyou pay £7.22 · 84% spare
£1.12
missing 3 items
Tescoyou pay £8.64 · 79% spare
£1.82
missing 4 items
Asdayou pay £9.44 · 50% spare
£4.68
missing 4 items
Morrisonsyou pay £6.04 · 57% spare
£2.60
missing 5 items
£0.41a serve
from £0.41 a serve at Sainsbury's · 8 of 10 ingredients priced
About £4.93 of ingredients used for 12 serves.
£9.62 across 4 shops · 9 of 10 items priced · £1.10 more for bigger packs, 74% spare for later
£4.93
missing 2 items
you'll pay £10.80 · 54% of it spare
£1.12
missing 3 items
you'll pay £7.22 · 84% of it spare
£1.82
missing 4 items
you'll pay £8.64 · 79% of it spare
£4.68
missing 4 items
you'll pay £9.44 · 50% of it spare
£2.60
missing 5 items
you'll pay £6.04 · 57% of it spare
Buy at
Aldi UK£3.73
medium eggs
£0.25/1 ea
need 2 itemsMerevale British Medium Free Range Eggs 6 Pack 6 each£1.49closest match
Aldi UK£0.25/1 ea£1.49·
Tesco£0.30/1 ea£1.80·
Sainsbury's£0.30/1 ea£1.80·
Asda£0.30/1 ea£1.80·
Morrisons£1.80·
OcadoN/A
self-raising flour
£0.47/1kg
need 200 gThe Pantry Self Raising Flour 1.5kg£0.70closest match
Aldi UK£0.47/1kg£0.70·
Sainsbury's£0.90/1kg£0.45·
Morrisons£0.55·
Tesco£0.53/1kg£0.80·
AsdaN/A·
OcadoN/A
ground cinnamon
£0.22/10g
need 5 gReady, Set…cook! Ground Cinnamon 40g£0.89closest match
Aldi UK£0.22/10g£0.89·
Sainsbury's£25.00/1kg£0.95·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
baking powder
£3.25/1kg
need 4.5 gThe Pantry Baking Powder 0.2kg£0.65
Aldi UK£3.25/1kg£0.65·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Asda£3.60
reduced-fat spread
£1.90/1kg
need 100 gAsda Brilliantly Buttery 500g£0.95closest match
Asda£1.90/1kg£0.95·
Sainsbury's£2.00/1kg£1.00·
Aldi UK£2.50/1kg£1.25·
Tesco£2.80/1kg£1.40·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
granulated sweetener
£13.33/1kg
need 100 g2 × Asda Stevia Granulated Sweetener 75g£1.00closest match
Asda£13.33/1kg£1.00·
Morrisons£1.50·
Sainsbury's£16.00/1kg£2.00·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
OcadoN/A
skimmed milk
£0.65/1L
need 100 mlJUST ESSENTIALS By ASDA Semi Skimmed Long Life Milk 1 Litre 1L£0.65closest match
Asda£0.65/1L£0.65·
Aldi UK£1.50/1L£0.85·
Sainsbury's£1.06/1L£1.20·
Morrisons£1.20·
Tesco£1.75/1L£1.75·
OcadoN/A
Buy at
Morrisons£0.99

cooking apple
£0.99
need 1 itemMorrisons 6 perpack
Morrisons£0.99·
Tesco£2.55/1kg£0.64·
Sainsbury's£2.10/1kg£2.10·
Asda£2.48/1kg£2.48·
Aldi UKN/A·
OcadoN/A
Buy at
Sainsbury's£1.30

caster sugar
£2.60/1kg
need 4.3 gSainsbury's White Caster Sugar 500g£1.30closest match
Sainsbury's£2.60/1kg£1.30·
Aldi UK£1.39/1kg£1.39·
Asda£1.56/1kg£1.56·
Tesco£2.25/1kg£2.25·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Not priced
- vanilla essence · 5 ml