
Apple Cake with Brown Sugar Glaze
Recipe from Sally McKenney · original post · full recipe on sallysbakingaddiction.com
A soft, tender, moist spiced apple cake with juicy apples in every bite, topped with a buttery brown sugar glaze.
Ingredients
- all-purpose flour313 g
- baking powder — 2 tsp9 g
- baking soda — ¾ tsp3.4 g
- salt — ½ tsp3 g
- ground cinnamon — 2 tsp5 g
- ground nutmeg — ½ tsp1.3 g
- ground ginger0.25 tsp
- ground allspice — ¼ tsp0.6 g
- vegetable oil240 ml
- granulated sugar200 g
- brown sugar100 g
- unsweetened applesauce240 g
- large eggs — at room temperature4 ea
- vanilla extract — 1 tsp5 ml
- orange juice30 ml
- large apples — peeled and chopped; about 360 g3 ea
- unsalted butter — for the glaze56 g
- brown sugar — for the glaze200 g
- heavy cream120 ml
- salt — a pinch0.4 g
- powdered sugar — sifted60 g
Method
- Preheat the oven to 350°F (177°C) and grease a 9×13-inch (23×33 cm) baking pan.
- Make the cake: Whisk the flour, baking powder, baking soda, salt, cinnamon, nutmeg, ginger, and allspice together in a large bowl.
- Whisk the oil, granulated sugar, brown sugar, applesauce, eggs, vanilla, and orange juice together in a medium bowl. Pour the wet ingredients into the dry ingredients and whisk until combined. Fold in the chopped apples. It will seem like a lot of apples and that’s OK!
- Spread the batter evenly into the pan. Bake for 45–50 minutes, loosely tenting with foil around the 30-minute mark to prevent over-browning. The cake is done when a toothpick inserted in the center comes out clean.
- Set the pan on a wire rack and cool for at least 30 minutes before topping or serving.
- Make the glaze: Combine the butter, brown sugar, heavy cream, and salt in a medium saucepan over medium heat. Stir constantly until the butter melts, then stop stirring and bring to a rapid boil. Boil for 1 minute. Turn the heat to low, stir, and simmer for 1 minute. Remove from heat and whisk in the sifted powdered sugar. Cool for at least 20 minutes to slightly thicken.
- Spoon the glaze over the cake right before serving (the cake can still be warm). If the glaze thickens too much, microwave for 15 seconds and stir. Cover leftovers and store at room temperature for 2 days or in the refrigerator for up to 5 days.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Dairy-free
- 56 g Dairy-free butter instead of unsalted butter
- 120 ml Oat cream instead of heavy cream
Make the glaze exactly as written with dairy-free butter and oat cream; it may need a minute or two longer cooling to thicken.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKyou pay £12.49 · 74% spare
£3.23
missing 6 items
Sainsbury'syou pay £18.50 · 65% spare
£6.48
missing 7 items
Tescoyou pay £13.28 · 70% spare
£4.05
missing 11 items
Morrisonsyou pay £10.62 · 77% spare
£2.44
missing 12 items
Asdayou pay £9.50 · 57% spare
£4.08
missing 12 items
£0.26a serve
from £0.26 a serve at Aldi UK · 13 of 19 ingredients priced
About £3.08 of ingredients used for 12 serves.
£18.20 across 5 shops · 16 of 19 items priced · £2.53 more for bigger packs, 74% spare for later
£3.23
missing 6 items
you'll pay £12.49 · 74% of it spare
£6.48
missing 7 items
you'll pay £18.50 · 65% of it spare
£4.05
missing 11 items
you'll pay £13.28 · 70% of it spare
£2.44
missing 12 items
you'll pay £10.62 · 77% of it spare
£4.08
missing 12 items
you'll pay £9.50 · 57% of it spare
Buy at
Aldi UK£9.71
all-purpose flour
£0.47/1kg
need 313 gThe Pantry Plain Flour 1.5kg£0.70closest match
Aldi UK£0.47/1kg£0.70·
Sainsbury's£0.90/1kg£0.45·
Morrisons£0.53·
Tesco£0.53/1kg£0.80·
AsdaN/A·
OcadoN/A
baking powder
£3.25/1kg
need 9 gThe Pantry Baking Powder 0.2kg£0.65
Aldi UK£3.25/1kg£0.65·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
baking soda
£3.25/1kg
need 3.4 gThe Pantry Bicarbonate Of Soda 0.2kg£0.65
Aldi UK£3.25/1kg£0.65·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
salt
£0.01/10g
need 3.4 gReady, Set…cook! British Table Salt 750g£0.65closest match
Aldi UK£0.01/10g£0.65·
Asda£4.00/1kg£0.80·
Tesco£19.13/1kg£2.20·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
ground cinnamon
£0.22/10g
need 5 gReady, Set…cook! Ground Cinnamon 40g£0.89closest match
Aldi UK£0.22/10g£0.89·
Sainsbury's£25.00/1kg£0.95·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
vegetable oil
£1.45/1L
need 240 mlSolesta Vegetable Oil 100ml£1.45
Aldi UK£1.45/1L£1.45·
Sainsbury's£1.45/1L£1.45·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
granulated sugar
£1.09/1kg
need 200 gThe Pantry Granulated Sugar 1kg£1.09closest match
Aldi UK£1.09/1kg£1.09·
Sainsbury's£1.50/1kg£0.75·
Asda£1.78/1kg£0.89·
Tesco£2.00/1kg£1.00·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
vanilla extract
£2.08/100ml
need 5 mlThe Pantry Madagascan Vanilla Extract 38ml£0.79
Aldi UK£2.08/100ml£0.79·
Morrisons£4.45·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
large apples
£0.17/1 ea
need 3 itemsEveryday Essentials Wonky Apples 6 each£0.99closest match
Aldi UK£0.17/1 ea£0.99·
Morrisons£0.99·
Tesco£0.26/1 ea£1.59·
Asda£0.28/1 ea£1.67·
Sainsbury's£0.30/1 ea£1.80·
OcadoN/A
unsalted butter
£7.40/1kg
need 56 gCowbelle British Unsalted Butter 0.25kg£1.85
Aldi UK£7.40/1kg£1.85·
Sainsbury's£7.50/1kg£1.50·
Asda£8.25/1kg£1.65·
Tesco£7.40/1kg£1.85·
Morrisons£1.85·
OcadoN/A
Buy at
Morrisons£1.30

ground ginger
£1.00
need 0.25 tspRajah Ground Ginger 85gclosest match
Morrisons£1.00·
Aldi UK£0.21/10g£0.65·
Sainsbury's£25.00/1kg£0.95·
Tesco£26.32/1kg£1.00·
AsdaN/A·
OcadoN/A

heavy cream
£0.85
need 120 mlMorrisons British Soured Cream 300mlclosest match
Morrisons£0.85·
Aldi UK£0.36/100ml£1.09·
Sainsbury's£5.80/1L£1.45·
TescoN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Sainsbury's£4.60

large eggs
£0.28/1 ea
need 4 itemsSainsbury's British Free Range Eggs Large x12 12 pack£3.35closest match
Sainsbury's£0.28/1 ea£3.35·
Aldi UK£0.28/1 ea£1.69·
Asda£0.35/1 ea£2.10·
Tesco£0.48/1 ea£2.90·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A

orange juice
£2.50/1L
need 30 mlTropicana Pure Smooth Orange Fruit Juice 500ml£1.25closest matchreal special
Sainsbury's£2.50/1L£1.25·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Tesco£1.09

powdered sugar
£1.09/1kg
need 60 gKg£1.09
Tesco£1.09/1kg£1.09·
Sainsbury's£1.50/1kg£0.75·
Aldi UK£1.78/1kg£0.89·
Asda£1.78/1kg£0.89·
Morrisons£1.50·
OcadoN/A
Buy at
Asda£1.50
brown sugar
£3.00/1kg
need 300 gGem Soft Dark Brown Sugar 500g£1.50closest match
Asda£3.00/1kg£1.50·
Tesco£3.75/1kg£3.75·
Sainsbury's£3.85/1kg£3.85·
Aldi UKN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Not priced
- ground nutmeg · 1.3 g
- ground allspice · 0.6 g
- unsweetened applesauce · 240 g