
Apple Brie Phyllo Galette
Recipe from Sally McKenney · original post · full recipe on sallysbakingaddiction.com
Layers of buttery-crisp phyllo, creamy brie and sweet apples, finished with fresh thyme, flaky sea salt and honey.
Ingredients
- salted butter113 g
- fresh thyme leaves — plus more to garnish2 tsp
- phyllo dough — thawed; about 10 sheets227 g
- brie227 g
- small apples4 ea
- brown sugar — 2 tbsp32 g
- honey — 2 tbsp; to drizzle55 g
Method
- Preheat the oven to 350°F (177°C). Line a large baking sheet with a silicone baking mat or parchment paper.
- In a small skillet or saucepan, melt the butter with the thyme. Pour into a heatproof bowl.
- Lightly brush the baking mat or parchment with a bit of the thyme butter. Unroll the phyllo sheets on a flat, dry surface. Remove the first sheet, then immediately cover the remaining sheets with a damp towel to prevent them drying out.
- Lay a sheet of phyllo on the baking sheet and lightly brush with thyme butter. Lay a second sheet on top, rotated about 10 degrees, and brush with butter. Repeat with all 10 sheets, rotating each slightly. Cover the phyllo edges with damp paper towels as you work.
- Spread the brie on top of the layered phyllo, leaving about a 4-inch (10 cm) border. If your brie isn’t spreadable, dot the phyllo with small pieces or slices instead.
- Core and thinly slice the apples. Toss with the brown sugar, then arrange, overlapping slightly, over the brie.
- Remove the damp towels and fold the phyllo edges over to make a crust around the apples. Brush the edges with the remaining thyme butter.
- Bake for 40–45 minutes, until the phyllo is golden brown and crisp.
- Drizzle with honey and sprinkle with flaky sea salt and more fresh thyme, if desired. Slice and serve warm. Refrigerate leftovers for up to 3 days; reheat in a 325°F (163°C) oven for about 10 minutes.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Sainsbury'sBest choiceyou pay £6.53 · 54% spare
£3.01
missing 2 items
Tescoyou pay £6.68 · 64% spare
£2.39
missing 3 items
Asdayou pay £5.99 · 54% spare
£2.75
missing 3 items
Morrisonsyou pay £3.84 · 58% spare
£1.60
missing 4 items
Aldi UKyou pay £3.83 · 58% spare
£1.62
missing 4 items
£0.38a serve
from £0.38 a serve at Sainsbury's · 5 of 7 ingredients priced
About £3.01 of ingredients used for 8 serves.
£8.59 across 4 shops · 6 of 7 items priced · £0.61 more for bigger packs, 53% spare for later
£3.01
missing 2 items
you'll pay £6.53 · 54% of it spare
£2.39
missing 3 items
you'll pay £6.68 · 64% of it spare
£2.75
missing 3 items
you'll pay £5.99 · 54% of it spare
£1.60
missing 4 items
you'll pay £3.84 · 58% of it spare
£1.62
missing 4 items
you'll pay £3.83 · 58% of it spare
Buy at
Sainsbury's£2.24

fresh thyme leaves
£10.00/1kg
need 2 tspStandard£1.25
Sainsbury's£10.00/1kg£1.25·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A

small apples
£0.16/1 ea
need 4 itemsStamford Street Co. Mini Apples x6 6 pack£0.99
Sainsbury's£0.16/1 ea£0.99·
Aldi UK£0.17/1 ea£0.99·
Tesco£0.16/1 ea£0.99·
Asda£0.17/1 ea£0.99·
Morrisons£0.99·
OcadoN/A
Buy at
Asda£3.50
phyllo dough
£5.00/1kg
need 227 gPizza Express Ready Rolled Pizza Dough 400g£2.00real special
Asda£5.00/1kg£2.00·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
brown sugar
£3.00/1kg
need 32 gGem Soft Dark Brown Sugar 500g£1.50closest match
Asda£3.00/1kg£1.50·
Tesco£4.00/1kg£2.00·
Sainsbury's£4.10/1kg£2.05·
Aldi UKN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Morrisons£1.00

honey
£1.00
need 55 gBelvita Minis Honey 6 x 95gclosest match
Morrisons£1.00·
Sainsbury's£2.18/1kg£0.74·
Aldi UK£0.22/100g£0.99·
Tesco£3.50/1kg£1.19·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Aldi UK£1.85
salted butter
£7.40/1kg
need 113 gCowbelle British Salted Butter 250g 0.25kg£1.85closest match
Aldi UK£7.40/1kg£1.85·
Sainsbury's£7.50/1kg£1.50·
Asda£7.50/1kg£1.50·
Morrisons£1.85·
Tesco£12.50/1kg£2.50·
OcadoN/A
Not priced
- brie · 227 g