
Apple and Walnut Crumble
Recipe from Nigella · original post · full recipe on nigella.com
Bramley apples with marsala-steeped sultanas under a walnut and brown sugar crumble. Serve with custard, cream or ice cream.
Ingredients
- sultanas25 g
- marsala45 ml
- plain flour100 g
- unsalted butter — cold and cut into small cubes50 g
- walnut pieces60 g
- light brown soft sugar60 g
- Bramley cooking apples500 g
Method
- Preheat the oven to 190°C/170°C Fan. Put the sultanas and marsala in a small saucepan, bring to a bubble, then turn off the heat and leave the pan on the still-warm hob.
- Put the flour in a bowl and rub in the butter with your fingertips until it looks like rubbly meal or porridge oats.
- Finely chop the walnuts, leaving the odd bigger nugget, and fork them into the crumble mixture with 45 g of the sugar. Set aside somewhere cool while you prepare the apples.
- Peel, quarter and core the apples, then cut each quarter across into 2–4 pieces depending on size.
- Add the apples to the sultanas in their pan with the remaining sugar (about 1 heaped tablespoon), bring back to a bubble, cover tightly and cook for about 5 minutes, shaking the pan once or twice, until the apples soften at the edges.
- Transfer to a small oval pie dish (just under 1 litre), cover with the crumble and bake for about 25 minutes, until the fruit is soft and the topping golden and browned at the edges.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegan
- 50 g Vegan butter instead of unsalted butter
Gluten-free
- 100 g Gluten-free plain flour instead of plain flour
Rub in the butter as written; the topping may need 5 more minutes to colour.
Dairy-free
- 50 g Vegan butter instead of unsalted butter
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKyou pay £6.19 · 87% spare
£0.81
missing 3 items
Morrisonsyou pay £5.88 · 75% spare
£1.49
missing 3 items · £0.68 more
Sainsbury'syou pay £6.10 · 71% spare
£1.77
missing 3 items · £0.96 more
Tescoyou pay £9.30 · 71% spare
£2.71
missing 3 items · £1.90 more
Asdayou pay £6.15 · 74% spare
£1.59
missing 4 items
£0.27a serve
from £0.27 a serve at Aldi UK · 4 of 7 ingredients priced
About £0.81 of ingredients used for 3 serves.
£9.69 across 2 shops · 6 of 7 items priced · £0.60 more for bigger packs, 81% spare for later
£0.81
missing 3 items
you'll pay £6.19 · 87% of it spare
£1.49
missing 3 items · £0.68 more
you'll pay £5.88 · 75% of it spare
£1.77
missing 3 items · £0.96 more
you'll pay £6.10 · 71% of it spare
£2.71
missing 3 items · £1.90 more
you'll pay £9.30 · 71% of it spare
£1.59
missing 4 items
you'll pay £6.15 · 74% of it spare
Buy at
Aldi UK£6.19
sultanas
£2.78/1kg
need 25 gThe Pantry Sultanas 0.5kg£1.39
Aldi UK£2.78/1kg£1.39·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
plain flour
£0.47/1kg
need 100 gThe Pantry Plain Flour 1.5kg£0.70closest match
Aldi UK£0.47/1kg£0.70·
Sainsbury's£0.90/1kg£0.45·
Morrisons£0.53·
Tesco£0.53/1kg£0.80·
AsdaN/A·
OcadoN/A
unsalted butter
£7.40/1kg
need 50 gCowbelle British Unsalted Butter 0.25kg£1.85
Aldi UK£7.40/1kg£1.85·
Sainsbury's£7.50/1kg£1.50·
Asda£8.25/1kg£1.65·
Tesco£7.40/1kg£1.85·
Morrisons£1.85·
OcadoN/A
walnut pieces
£5.36/1kg
need 60 gQuorn Pieces 0.42kg£2.25
Aldi UK£5.36/1kg£2.25·
Tesco£20.59/1kg£3.50·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Morrisons£3.50

light brown soft sugar
£1.50
need 60 gBillington's Light Brown Soft Sugar 500greal special
Morrisons£1.50·
Asda£3.00/1kg£1.50·
Sainsbury's£4.10/1kg£2.05·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
OcadoN/A

Bramley cooking apples
£2.00
need 500 gMorrisons Apples 1.2kg Packreal special
Morrisons£2.00·
Sainsbury's£2.10/1kg£2.10·
Asda£2.00/1kg£3.00·
Tesco£2.10/1kg£3.15·
Aldi UKN/A·
OcadoN/A
Not priced
- marsala · 45 ml