Air Fryer Chicken Thighs

Recipe from Lindsay Ostrom · original post · full recipe on pinchofyum.com

These air fryer chicken thighs are SO good. Super juicy, deeply golden, and ready in 15 minutes! Such an easy recipe that my whole family loves.

Serves 4 28 minKid-friendly
gluten-freedairy-freechicken
More from @pinchofyum

Ingredients

  • boneless skinless chicken thighs570 g
  • paprika — 1 ½ tsp3.8 g
  • dried oregano — 1 tsp1 g
  • garlic powder0.5 tsp
  • onion powder0.5 tsp
  • fine table salt — ¾ tsp4.5 g
  • olive oil15 ml
  • lemon — to finish1 ea

Method

  1. Optional: trim off the chunkier strips of fat from the edges of the chicken thighs.
  2. Toss the chicken thighs with the spices, a few cracks of black pepper and the olive oil. For the best flavour, marinate from 15 minutes up to 2-3 hours in the fridge (fine to skip if you're short on time).
  3. Air fry at 375°F (190°C) for 11-13 minutes, until deeply golden and a bit crisp outside and at least 165°F (74°C) inside.
  4. Transfer to a cutting board, rest for a few minutes, then cut into bite-sized pieces. Squeeze lemon over the top.
  5. Serve with your favourite sauce, a baked potato or roasted veggies, in a rice bowl or on a salad.

Cooking for a different diet?

Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.

  • Pescatarian

    Air Fryer Salmon

    • 600 g Salmon fillets instead of boneless skinless chicken thighs

    Air fry the salmon at 190°C for 8 to 10 minutes until it just flakes; skip cutting it into pieces and squeeze lemon over the fillets.

Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.

Watch it on Instagram

What it costs, and where to buy it

Each item at whichever of your shops sells it cheapest.

Shops to compare

List price at each shop

  • Missing items

    These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.

  • Aldi UK

    you pay £11.40 · 74% spare

    £2.96

    missing 2 items

  • Sainsbury's

    you pay £8.90 · 83% spare

    £1.48

    missing 4 items

  • Tesco

    you pay £12.05 · 76% spare

    £2.92

    missing 4 items

  • Morrisons

    you pay £10.09 · 53% spare

    £4.72

    missing 4 items

  • Asda

    you pay £8.53 · 81% spare

    £1.61

    missing 5 items

£0.74a serve

from £0.74 a serve at Aldi UK · 6 of 8 ingredients priced

About £2.96 of ingredients used for 4 serves.

£14.36 across 3 shops · all 8 items priced · £3.57 more for bigger packs, 76% spare for later

Aldi UK

£2.96

missing 2 items

you'll pay £11.40 · 74% of it spare

Sainsbury's

£1.48

missing 4 items

you'll pay £8.90 · 83% of it spare

Tesco

£2.92

missing 4 items

you'll pay £12.05 · 76% of it spare

Morrisons

£4.72

missing 4 items

you'll pay £10.09 · 53% of it spare

Asda

£1.61

missing 5 items

you'll pay £8.53 · 81% of it spare

Buy at Aldi UK£8.41

paprika

£17.25/1kg

need 3.8 gReady, Set…cook! Paprika 0.04kg£0.69closest match

Aldi UKAldi UK£17.25/1kg£0.69·Sainsbury'sSainsbury's£21.59/1kg£0.95·TescoTescoN/A·AsdaAsdaN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

onion powder

£9.89/1kg

need 0.5 tspReady, Set…cook! Garam Malasa Powder 0.09kg£0.89

Aldi UKAldi UK£9.89/1kg£0.89·TescoTescoN/A·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·AsdaAsdaN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

fine table salt

£0.01/10g

need 4.5 gReady, Set…cook! British Table Salt 750g£0.65closest match

Aldi UKAldi UK£0.01/10g£0.65·AsdaAsda£4.00/1kg£0.80·TescoTesco£19.13/1kg£2.20·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

lemon

£0.22/1 ea

need 1 itemEveryday Essentials Wonky Lemons 4 each£0.89closest match

Aldi UKAldi UK£0.22/1 ea£0.89·MorrisonsMorrisons£2.50·TescoTescoN/A·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·AsdaAsdaN/A·OcadoOcadoN/A

Buy at Sainsbury's£4.95

boneless skinless chicken thighs

£2.00/1kg

need 570 gSainsbury's Standard£4.00closest match

Sainsbury'sSainsbury's£2.00/1kg£4.00·Aldi UKAldi UK£2.99/1kg£2.99·MorrisonsMorrisons£3.40·AsdaAsda£2.50/1kg£5.00·TescoTesco£2.88/1kg£5.75·OcadoOcadoN/A

dried oregano

£79.16/1kg

need 1 gSainsbury's Oregano 12g£0.95real special

Sainsbury'sSainsbury's£79.16/1kg£0.95·MorrisonsMorrisons£1.09·Aldi UKAldi UKN/A·TescoTescoN/A·AsdaAsdaN/A·OcadoOcadoN/A

Buy at Tesco£1.00

garlic powder

£22.22/1kg

need 0.5 tspTesco Standard£1.00

TescoTesco£22.22/1kg£1.00·Aldi UKAldi UKN/A·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·AsdaAsdaN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A