
20-Minute Vegan Mac and Cheese
Recipe from MINIMALIST BAKER · original post · full recipe on minimalistbaker.com
EASY homemade vegan mac and cheese. Creamy, cheesy, and SO comforting! Ready in 20 minutes with 9 simple whole food ingredients. Gluten-free optional.
Ingredients
- raw cashews210 g
- shell pasta225 g
- lemon juice — 2 tbsp40 ml
- nutritional yeast2 tbsp
- garlic cloves — peeled2 ea
- ground turmeric — ¼ tsp0.6 g
- chili powder0.5 tsp
- sea salt — 1 tsp6 g
- black pepper1 pinch
Method
- Place cashews in a heatproof bowl and cover with boiling water. Let soak for 15-20 minutes, until very soft. Drain and rinse the cashews and set aside.
- Meanwhile, bring a large pot of water to a boil and generously salt. Add the pasta, stir, and cook according to package instructions. Reserve 1 cup (240 ml) of pasta water (amount as original recipe is written // adjust if altering batch size), then drain and return the noodles to the pot, off of the heat.
- After soaking, transfer the cashews to a high-speed blender. Add the lemon juice, nutritional yeast, garlic, turmeric, chili powder, salt, pepper, and 1/2 cup (120 ml // amount as recipe is written // adjust if altering batch size) reserved pasta water. Blend until smooth. Add more pasta water if necessary to reach your desired consistency. Taste and adjust seasonings if needed, adding nutritional yeast for cheesiness, lemon juice for acidity/brightness, turmeric for more vibrant color, and salt to taste. It should be very flavorful!
- Pour the cheese sauce over the pasta and toss to coat. Add more pasta water as needed to coat the noodles.
- Serve immediately as is or garnish with vegan parmesan cheese (optional). Leftovers will keep in a sealed container up to 3-4 days. Reheat leftovers in the microwave or on the stovetop over medium-low heat until hot, adding a little plain unsweetened dairy-free milk (almond typically works best) to rehydrate as needed. Not freezer friendly.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Gluten-free
- 225 g Gluten-free pasta instead of shell pasta
Cook the gluten-free pasta to its packet time and keep the starchy pasta water as written to loosen the sauce.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKyou pay £8.62 · 20% spare
£6.87
missing 3 items
Asdayou pay £5.77 · 34% spare
£3.81
missing 6 items
Sainsbury'syou pay £6.31 · 13% spare
£5.50
missing 6 items
Tescoyou pay £3.07 · 82% spare
£0.55
missing 7 items
Morrisonsyou pay £4.96 · 42% spare
£2.89
missing 8 items
£0.92a serve
from £0.92 a serve at Aldi UK · 6 of 9 ingredients priced
About £3.69 of ingredients used for 4 serves.
£13.30 across 4 shops · all 9 items priced
£6.87
missing 3 items
you'll pay £8.62 · 20% of it spare
£3.81
missing 6 items
you'll pay £5.77 · 34% of it spare
£5.50
missing 6 items
you'll pay £6.31 · 13% of it spare
£0.55
missing 7 items
you'll pay £3.07 · 82% of it spare
£2.89
missing 8 items
you'll pay £4.96 · 42% of it spare
Buy at
Aldi UK£3.85
lemon juice
£0.28/100ml
need 40 mlThe Pantry Lemon Juice 250ml£0.69
Aldi UK£0.28/100ml£0.69·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
nutritional yeast
£15.48/1kg
need 2 tbspThe Pantry Yeast 0.04kg£0.65
Aldi UK£15.48/1kg£0.65·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
garlic cloves
£0.22/1 ea
need 2 itemsNature's Pick Garlic 4 each£0.87
Aldi UK£0.22/1 ea£0.87·
Tesco£0.22/1 ea£0.87·
Sainsbury's£0.22/1 ea£0.87·
Asda£0.39/1 ea£1.97·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
ground turmeric
£18.75/1kg
need 0.6 gReady, Set…cook! Ground Turmeric 0.04kg£0.75
Aldi UK£18.75/1kg£0.75·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
chili powder
£9.89/1kg
need 0.5 tspReady, Set…cook! Garam Malasa Powder 0.09kg£0.89
Aldi UK£9.89/1kg£0.89·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Asda£3.80
sea salt
£4.00/1kg
need 6 gCOOK By ASDA Cook Sea Salt 200g£0.80closest match
Asda£4.00/1kg£0.80·
Tesco£19.13/1kg£2.20·
Aldi UKN/A·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
black pepper
£10.00/1kg
need 1 pinchIndus Black Pepper Ground 300g£3.00
Asda£10.00/1kg£3.00·
Sainsbury's£15.82/1kg£0.87·
Aldi UK£15.90/1kg£1.59·
TescoN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Sainsbury's£0.69

shell pasta
£1.38/1kg
need 225 gSainsbury's Conchiglie Shells Pasta 500g£0.69
Sainsbury's£1.38/1kg£0.69·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Morrisons£4.96

raw cashews
£2.48
need 210 g2 × Morrisons Cashews 180g
Morrisons£2.48·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A