
1-Pot Kale Sweet Potato Curry
Recipe from MINIMALIST BAKER · original post · full recipe on minimalistbaker.com
A hearty 1-pot curry with kale, sweet potato, and roasted cashews. Red curry is infused with coconut milk for big flavor and creamy texture. Just 30 minutes required!
Ingredients
- coconut oil — 1 ½ tbsp30 ml
- shallot — minced1 ea
- minced fresh ginger2 tbsp
- garlic cloves — minced6 ea
- red chili — thinly sliced1 ea
- red curry paste2 tbsp
- large sweet potato — peeled and cubed1 ea
- canned light coconut milk800 ml
- maple syrup — 1 tbsp20 ml
- ground turmeric — 1 ½ tsp3.8 g
- frozen peas — optional35 g
- kale — chopped60 g
- roasted cashews — optional70 g
- lemon — juiced1 ea
Method
- Heat a large pot over medium heat. Once hot, add coconut oil, shallot, ginger, garlic, and chili. Sauté for 2-3 minutes, stirring frequently.
- Add red curry paste and sweet potato, stir, and cook for 2 minutes more.
- Add coconut milk, maple syrup, turmeric, and a pinch of salt and stir. Bring to a simmer over medium heat.
- Once simmering, add peas (optional) and slightly reduce heat. You want a simmer, not a boil, which should be around low to medium-low heat.
- Cook for 5-10 minutes, stirring occasionally, to soften the potato and peas and infuse them with curry flavor.
- At this time, also taste and adjust the flavor of the broth as needed. I added more maple syrup for sweetness, sea salt for saltiness, and turmeric for a more intense curry flavor. You can also add more curry paste for more spice and intense curry flavor. Don't be shy with seasonings - this curry should be very flavorful.
- Once the broth is well seasoned and the potatoes are softened, add kale, cashews (optional) and lemon juice, and cover. Simmer for 3-4 minutes more over low to medium-low heat.
- Serve over rice, quinoa, or steamed broccoli (broccoli and rice being my favorites). This dish gets elevated with the addition of more lemon juice and Thai or Italian basil for serving.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Gluten-free
- 30 g Gluten-free red curry paste instead of red curry paste
Fry the gluten-free curry paste with the sweet potato as before, and serve over rice or quinoa.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKBest choiceyou pay £15.16 · 56% spare
£6.63
missing 3 items
Sainsbury'syou pay £15.00 · 37% spare
£9.47
missing 6 items
Tescoyou pay £9.59 · 54% spare
£4.39
missing 7 items
Asdayou pay £12.98 · 51% spare
£6.38
missing 8 items
Morrisonsyou pay £10.55 · 48% spare
£5.51
missing 9 items
£1.71a serve
from £1.71 a serve at Aldi UK · 11 of 14 ingredients priced
About £6.83 of ingredients used for 4 serves.
£17.78 across 4 shops · 13 of 14 items priced · £0.09 more for bigger packs, 57% spare for later
£6.63
missing 3 items
you'll pay £15.16 · 56% of it spare
£9.47
missing 6 items
you'll pay £15.00 · 37% of it spare
£4.39
missing 7 items
you'll pay £9.59 · 54% of it spare
£6.38
missing 8 items
you'll pay £12.98 · 51% of it spare
£5.51
missing 9 items
you'll pay £10.55 · 48% of it spare
Buy at
Aldi UK£13.18
coconut oil
£1.45/1L
need 30 mlSolesta Vegetable Oil 100ml£1.45closest match
Aldi UK£1.45/1L£1.45·
Asda£10.92/1L£2.73·
Sainsbury's£12.00/1L£3.00·
Tesco£12.40/1L£3.10·
Morrisons£4.00·
OcadoN/A
shallot
£2.48/1kg
need 1 itemNature's Pick British Shallots 400g 0.4kg£0.99 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Aldi UK£2.48/1kg£0.99·
Sainsbury's£2.90/1kg£1.16·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
garlic cloves
£0.22/1 ea
need 6 items2 × Nature's Pick Garlic 4 each£0.87
Aldi UK£0.22/1 ea£0.87·
Tesco£0.22/1 ea£0.87·
Sainsbury's£0.22/1 ea£0.87·
Asda£0.39/1 ea£1.97·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
red curry paste
£7.72/1kg
need 2 tbspReady, Set…cook! Thai Red Curry Paste 0.18kg£1.39
Aldi UK£7.72/1kg£1.39·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
maple syrup
£1.60/100ml
need 20 mlSpecially Selected Maple Syrup 250ml£3.99
Aldi UK£1.60/100ml£3.99·
Sainsbury's£15.60/1kg£3.90·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
ground turmeric
£18.75/1kg
need 3.8 gReady, Set…cook! Ground Turmeric 0.04kg£0.75
Aldi UK£18.75/1kg£0.75·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
frozen peas
£1.21/1kg
need 35 gFour Seasons Garden Peas 0.9kg£1.09closest match
Aldi UK£1.21/1kg£1.09·
Tesco£1.28/1kg£1.15·
Sainsbury's£1.70/1kg£1.55·
Asda£3.43/1kg£2.74·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
kale
£4.45/1kg
need 60 gNature's Pick Scottish Shredded Kale 0.2kg£0.89
Aldi UK£4.45/1kg£0.89·
Tesco£6.19/1kg£1.30·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
lemon
£0.22/1 ea
need 1 itemEveryday Essentials Wonky Lemons 4 each£0.89closest match
Aldi UK£0.22/1 ea£0.89·
Morrisons£2.50·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Sainsbury's£1.70

minced fresh ginger
£1.97/1kg
need 2 tbspSainsbury's Standard£0.59closest match
Sainsbury's£1.97/1kg£0.59·
Aldi UK£7.92/1kg£0.99·
Tesco£3.75/1kg£1.50·
Morrisons£1.50·
Asda£3.70/1kg£1.85·
OcadoN/A

canned light coconut milk
£1.88/1L
need 800 ml2 × Sainsbury's Coconut Milk Light 400g£0.75
Sainsbury's£1.88/1L£0.75·
Tesco£1.88/1L£0.75·
Asda£2.45/1L£0.98·
Aldi UKN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Tesco£0.42

large sweet potato
£1.19/1kg
need 1 itemTesco Standard£0.42 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Tesco£1.19/1kg£0.42·
Aldi UK£1.19/1kg£1.19·
Morrisons£1.19·
Asda£1.24/1kg£1.24·
Sainsbury's£3.55/1kg£1.95·
OcadoN/A
Buy at
Morrisons£2.48

roasted cashews
£2.48
need 70 gMorrisons Cashews 180g
Morrisons£2.48·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Not priced
- red chili · 1 item